دسته
حرم
پیوند
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 109108
تعداد نوشته ها : 124
تعداد نظرات : 21
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

ولادت

چهارمين امام معصوم،حضرت علي بن الحسين عليه‌السلام، شخصيتي كه جدّ بزرگوارش، حضرت علي بن ابيطالب عليه السلام، او را بهترين فرد روي زمين بعد از پدرش معرفي نموده‌ است، در مدينه منوره در سال 38 هجري چشم به دنيا گشودند.

مادر امام شهربانو، دختر يزدگرد سوم ـ آخرين پادشاه سلسله ساساني ـ بوده است.

دوران زندگي

امام سجاد داراي القاب و كنيه‌ها ي متعددي است كه در كتب روايي و تاريخي ذكر شده است. دوران كودكي امام، در زمان جدّ بزرگوارش، حضرت امير المومنين، و عموي ارجمندش، امام حسن مجتبي، گذشت. دوره‌ي نوجواني اش را تا شهادت پدر بزرگوارش، حضرت امام حسين، كه حدود ده سال به طول انجاميد در خدمت پدر گذراند. امام سجاد داراي چند همسر و فرزند بوده است.


بر اساس دلايل و برهان‌هاي روشن و قطعي، در امامت علي بن الحسين عليه‌السلام هيچ جاي شكي باقي نيست.

مقاطع زندگي

زندگي پربركت حضرت سجاد عليه‌السلام را پس از دوران كودكي و نوجواني مي‌توان به چند مقطع تقسيم كرد:


-- همراهي با امام حسين عليه‌السلام از مدينه به كربلا تا هنگام شهادت
-- پس از شهادت پدر تا ورود به مدينه (رهبري نهضت پس از پدر)
-- حضور در مدينه تا وفات

شهادت

امام پس از 35 سال مجاهده در ميدان‌هاي مختلف كه تجسم جهادي به مراتب سخت‌تر و جانكاه‌تر از جهاد روياروي دشمن در ميدان نبرد بود، با زمينه‌سازي فعاليت‌هاي گسترده فرزند و نوه معصوم خود، امام باقر و امام صادق عليهما السلام، و استقلال كامل مكتب حياتبخش امامت كه همان اسلام ناب بود، و انسجام بخشيدن به جامعه‌ي شيعي، به دست وليد بن عبدالملك مسموم شد و روح مطهرش به عالم قدس پر كشيد. شهادت امام چهارم، مدينه و ساير جوامع اسلامي و عموم شيعيان را در غمي جانكاه فرو برد.


مدفن مقدس حضرت ، بقيع، در جوار عموي بزرگوارش، حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام، است. و كلام آخر زمزمه صلوات خاص آن امام است: " السلام عليه و يوم ولد و يوم استشهد و يوم يبعث حيا. "


دسته ها :

 

حضرت عباس(ع) در نگاه امام صادق (ع)

امام صادق (عليه السلام) عقل ابداعگر و انديشمند اسلام و چهره بى‏مانند دانش بشرى، همواره از عمويش عباس (عليه السلام) تجليل به عمل مى‏آورد و با درود و ستايشهاى عطرآگين از او ياد مى‏كرد و مواضع قهرمانانه‏اش در روز عاشورا را بزرگ مى‏داشت. از جمله سخنانى كه امام درباره قمر بنى‏هاشم(ع) فرموده است، بيان زير مى‏باشد:

«عمويم عباس بن على (عليه السلام) بصيرتى نافذ و ايمانى محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبى از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت...(1)

امام صادق (عليه السلام) از برترين صفات مجسم در عمويش كه مورد شگفتى اوست چنين نام مى‏برد:

الف: «تيزبينى»:

تيزبينى، پيامد استوارى رأى و اصالت فكر است و كسى بدان دست پيدا نمى‏كند، مگر پس از پالودگى روان، خلوص نيت و از خود راندن غرور و هواهاى نفسانى و عدم سلطه آنها بر درون آدمى.

تيز بينى از آشكارترين ويژگيهاى ابوالفضل العباس بود. از تيزبينى و تفكر عميق بود كه حضرت به تبعيت از امام هدايت و سيدالشهداء امام حسين (عليه السلام) برخاست و بدين گونه به قله شرف و كرامت دست يافت و خود رابر صفحات تاريخ، جاودانه ساخت. پس تا وقتى ارزشهاى انسانى پايدار است و انسان آنها را بزرگ مى‏شمارد، در برابر شخصيت بى‏مانند حضرت كه بر قله‏هاى انسانيت دست يافته است سر بر زمين مى‏سايد و كرنش مى‏كند.

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «عمويم عباس بن على (عليه السلام) بصيرتى نافذ و ايمانى محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبى از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت...(1)

ب: «ايمان استوار»:

 يكى ديگر از صفات بارز حضرت، ايمان استوار و پولادين اوست. از نشانهاى استوارى ايمان حضرت، جهاد در كنار برادرش، ريحانه رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) بود كه هدفش جلب رضايت پروردگار متعال به شمار مى‏رفت. و همانطور كه در رجزهايش روز عاشورا بيان داشت از اين جانبازى كمترين انگيزه مادى نداشت و همين دليلى گوياست بر ايمان استوار حضرت.

ج: «جهاد با حسين (عليه السلام)»:

فضيلت ديگرى كه امام صادق (عليه السلام) براى عمويش، قهرمان كربلا، عباس (عليه السلام) نام مى‏برد، جهاد تحت فرماندهى سالار شهيدان، سبط گرامى پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) و آقاى جوانان بهشت است. جهاد در راه آرمان برادر، بزرگترين فضيلتى بود كه حضرت ابوالفضل بدان دست يافت و نيك از عهده آزمايش به درآمد و در روز عاشورا قهرمانيهايى از خود نشان داد كه در دنياى دلاورى و شجاعت بى‏مانند است ...

عباس عليه السلام در نگاه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف

مصلح بزرگ، حجت خدا و بقية الله الاعظم، امام زمان (عج) - قائم آل محمد (ص) در بخشى از سخنان زيباى خود درباره عمويش عباس (ع) چنين مى‏گويد:

«سلام بر ابوالفضل، عباس بن اميرالمؤمنين، هم درد بزرگ برادر كه جانش را فداى او ساخت و از ديروز بهره فردايش را برگزيد، آنكه فدايى برادر بود و از او حفاظت كرد و براى رساندن آب به او كوشيد و دستانش قطع گشت. خداوند قاتلانش، «يزيد بن رقاد» و «حيكم بن طفيل طايى» را لعنت كند...» (1)

امام عصر - عجل الله تعالى فرجه - صفات والاى ريشه دار در عمويش، قمر بنى‏هاشم و مايه افتخار عدنان را چنين بر مى‏شمارد و مى‏ستايد:

1- همدردى و همگامى با برادرش سيد الشهداء (ع) در سخت‏ترين و دشوارترين شرايط تا آنجا كه اين همگامى و همدلى ضرب المثل تاريخ گشت.

2- فرستادن توشه آخرت با تقوا، خويشتندارى و يارى امام هدايت و نور.

3- فدا كردن جان خود، برادران و فرزندانش در راه سرور جوانان بهشت، امام حسين (ع).

4- حفاظت از برادر مظلومش با خون خود.

5- كوشش براى رساندن آب به برادر و اهل بيتش هنگامى كه نيروهاى ستمگر و ظالم مانع از رسيدن قطره‏اى آب به خاندان پيامبر (ص) شده ‏بودند.

دسته ها :

ابن عباس از پيامبر گرامي نقل مي كند:
وقتي امام حسين عليه السلام به‌دنيا آمد، خداوند در عالم ملكوت به فرشته خازن و عهده دار آتش جهنم ، وحي كرد كه به خاطر مولودي كه به پيامبرش عطا كرده است، آتش جهنم را بر اهلش خاموش كند و به رضوان، نگهبان بهشت وحي كرد كه بهشت را بيارايد و آن را خوشبو گرداند و به حورالعين وحي فرمود كه خود را بيارايند و به ديدار يكديگر بروند و به ملائكه وحي فرمود كه در صفوفي بايستند و به تسبيح و تحميد و تمجيد و تكبير بپردازند.

منابع: بحار الانوار، ج 43، ص 248، حديث 24- اكمال الدين.

دسته ها :

صل الله عليك يا ابا صالح المهدي ادركني

ميلاد امام حسين عليه السلام و حضرت ابولفضل عليه السلام و امام سجاد عليه السلام را محضر مبارك امام عصر ارواحناه فداه تبريك و تهنيت عرض مي نمايم .

همچنين خدمت تمام شما كه اين مطلب رو مي خونيد تبريك ميگم اين اعياد مبارك رو

انشاء الله كه عيديمون فرج آقا امام زمانمون باشه

و همچنين برآورده شدن حاجات اون حضرت و خودمون ...

img/daneshnameh_up/d/d7/h16.jpgابن عباس از پيامبر گرامي نقل مي كند:
وقتي امام حسين عليه السلام به‌دنيا آمد، خداوند در عالم ملكوت به فرشته خازن و عهده دار آتش جهنم ،
وحي كرد كه به خاطر مولودي كه به پيامبرش عطا كرده است، آتش جهنم را بر اهلش خاموش كند و به رضوان، نگهبان بهشت وحي كرد كه بهشت را بيارايد و آن را خوشبو گرداند و به حورالعين وحي فرمود كه خود را بيارايند و به ديدار يكديگر بروند و به ملائكه وحي فرمود كه در صفوفي بايستند و به تسبيح و تحميد و تمجيد و تكبير بپردازند.

منابع: بحار الانوار، ج 43، ص 248، حديث 24- اكمال الدين.

دسته ها :
X